Share

Susisiekime

TELŠIŲ SPIRITO FABRIKO PASTATŲ KOMPLEKSAS. ATGAIVINIMO PROJEKTAS

1898 m. vakarinėje Telšių miesto dalyje, nugriovus ten stovėjusius statinius, netoli Durbino upelio ties Kalno gatvės ir kelio į užmiesčio ganyklas sankirta pagal tuometę carinės Rusijos vyriausybės tvarką pastatyta pirmoji didelė miesto įmonė- valstybės degtinės ir spirito pilstuvė. Raudonų plytų pastatų ansamblis tapo ryškiu ir reikšmingu miesto architektūros akcentu. 

1905 m. gamykla gerokai išplėsta, o lauko keliukas nuo Plungės g. (dab. Respublikos) iki gamyklos imtas vadinti Monopolijos gatve (dab. Gedimino). Visą kompleksą sudarė apie dešimt įvairių tūrių skirtingai dekoruotų pastatų, iš kurių išsiskyrė dviaukštis administracijos pastatas (dab. Gedimino g. 17/ Kalno g. 21) ir gamybinis pastatas su triaukšte filtracijos skyriaus dalimi. Gamybinis pastatas buvęs įrengtas labai pažangiai: du garo katilai tiekė garą ir gamino elektros energiją, naudotą gamybai ir apšvietimui, buvo įrengta moderni technologinė įranga, vandentiekis, nuotekų sistema. 

Po 1918 m. komplekse toliau veikė valstybinis degtinės ir spirito monopolio Telšių sandėlis, priklausęs Lietuvos Respublikai. Panašūs kompleksai veikė Kaune, Vilkaviškyje ir Panevėžyje. 

1951 m. spirito gamykla buvo uždaryta, o pastatai pritaikyti vaisių ir daržovių perdirbimo kombinatui. Prasideda chaotiškas teritorijos užstatymas. Raudonų plytų pastatai niokojami iš vidaus ir iš išorės montuojant technologinius įrenginius, statant betoninius ar silikatinių plytų priestatus ir antstatus. Sandėlio pastato vidus pritaikomas administracinei funkcijai. Dėl neatsakingo eksploatavimo kenčia gamybinio pastato interjeras, rūdija autentiškos metalinės konstrukcijos. Konservų gamyba fabrike sustabdyta 2007 m.. Nuo tada ištuštėjusius pastatus niokoja gamta ir vandalai. 

2006 m. pradėtas rengtis projektas į kultūros vertybių registrą įtrauktų Telšių spirito fabriko pastatų restauravimui ir komplekso pritaikymui prekybos ir paslaugų funkcijai, bet procesas užsitęsė dėl vietinės valdžios bei verslininkų intrigų. 

Nuo 2016 m. (?) kompleksas atnaujintas ir veikia kaip prekybos ir paslaugų vieta.

Čia pateikti duomenys ir ikonografinė medžiaga- iš istorinių-ikonografinių tyrimų, atliktų prieš rengiant Telšių spirito fabriko pastatų komplekso restauravimo projektą (atliko M.Ramanauskienė, D.Noreika). Nuotraukos, darytos po 2000 m.- R.Banio, D.Noreikos, R.Laivytės.

__________________

Mūsų kompanijos projektą rasite čia:  https://germis.lt/portfolio/pastatu-kompleksas-gedimino-8/

Generalinis projektuotojas V.Katarskio projektavimo studija „Katedra“, urbanistinės-architektūrinės idėjos sumanytojas architektas A.Žebrauskas, projekto vadovė, architektė R.Laivytė. Komplekso atnaujinimo projekte numatyta restauruoti ir pritaikyti prekybos, paslaugų ir pramogų funkcijai buvusius Telšių spirito fabriko pastatus, pagrindinį gamybinį pastatą iš tarybinio laikotarpio- rekonstruoti, išplėsti ir pritaikyti prekybos centrui, kitus menkaverčius komplekso pastatus demontuoti.

Bendras komplekso patalpų plotas po rekonstrukcijos- 6733,93 m². Pagrindinis prekybos centras (įskaitant jo pagalbines patalpas, turėtų užimti apie 4654 m² plotą), apie 1747 m² ploto restauruotuose pastatuose suplanuota išnuomoti įvairai komerciniai veiklai. Buvusio spirito fabriko gamybiniame pastate bei naujoje stiklinėje galerijoje, taip pat buvusio sandėlio pusrūsyje su autentiškais skliautais yra numatyta galimybė teikti maitinimo paslaugas.

Suprojektuotas kompleksas lankytojams būtų pasiekiams iš Respublikos, Gedimino ir Kalno gatvių.

Pagrindinė (160 vietų) komplekso automobilių aikštelė suplanuota prie Respublikos gatvės. Aikštėje prie Gedimino gatvės suprojektuotas parkingas (80 vietų) su galimybe pavertsti aikštę trumpų pramoginių renginių vieta. Šiai erdvei pasiūlyta suteikti senamiesčiui būdingą charakterį. Parenkant atitinkamas apdailos medžiagas (molio trinkelės, akmuo) bei „senovinius“ mažosios architektūros elementus, siekta į bendrą visumą apjungti restauruojamus ir net kitoje Gedimino gatvės pusėje likusius spirito fabriko pastatus.

Įėjimai į pagrindinį prekybos centro pastatą  numatyti iš trijų pusių. Centrinis pastatas dengtomis galerijomis jungiamas su stambiaisiais buvusio fabriko pastatais: gamybiniu ir sandėliu. Galerijos sienos ir stogas ties gamybiniu suprojektuoti iš stiklo, kad atkurtas senojo pastato tūris ir  puošnūs fasadai išliktų matomi.

Masyvus prekybos centro tūris niekaip neskaidomas, jam parinkta vientisa tamsiai pilka spalva, paliekant ramų foną seniesiems raudonų plytų pastatams. Centrinio pastato fasdų apdailai numatyti metalinio kirstio tiknlo lakštai, kaip priminimas apie byvusią gamybinę komplekso funkciją.

Deja, jau užbaigus ir patvirtinus pilną komplekso projektą 2014 m., projekto užsakovas UAB „Rivona“,  priėmė sprendimą, komplekso atnaujinimo statybų vykdymui daryti kitą, paprastensnį, projektą, tad mūsų įdėjos liko neįgyvendintos.

Architektė Renata Laivytė

Dalintis:

Rašyti komentarą

Jūsų duomenys saugūs.